![]() | ![]() | GASILSKA ZVEZA METLIKA |
Prostovoljno gasilsko društvo je bilo ustanovljeno 23. aprila 1922. V času ustanovitve je bila Dragomlja vas del občine Suhor, ki je takrat štela 14 vasi. Hiše v tem obdobju so bile narejene iz lahko vnetljivih materialov – grajene iz lesa in krite s slamo. Struktura naselja je bila zelo strnjena, kar je pomenilo, da je bila ob požarih velika nevarnost preskoka na sosednje objekte.
V času ustanovitve Prostovoljnega gasilskega društva Dragomlja vas je bila požarna varnost na zelo nizkem nivoju, saj je bilo na širšem območju ustanovljenih zgolj nekaj gasilskih društev v večjih krajih (Metlika 1869, Črnomelj 1874, Semič 1894, Gradac 1889), ki zaradi oddaljenosti, težkih razmer in počasnosti takratne opreme, niso bila zadostna za zagotavljanje pravočasne pomoči.
Pobudnik ustanovitve gasilskega društva je bil vaščan Jože Stariha, ki se je v vas preselil iz Semiča. Ob ustanovitvi je gasilsko društvo štelo 35 članov. Nekaj članov je bilo tudi iz sosednjih vasi Suhor in Lokvica, ki v tistem času še niso imele svojih društev. Določili so tudi članarino, ki je štela 120 takratnih avstro-ogrskih kron. Prostore za namen izvajanja požarne varnosti so gasilci prevzeli v upravljanje od vaške skupnosti. Za ta namen je služila vaška hiša.
Slika 1: Originalna pristopna izjava člana Jožeta Šukljeta iz dne 23. 04. 1922
Največja skrb novoustanovljenega gasilskega društva je bilo pridobivanje sredstev za nabavo gasilske opreme. S trdim delom, nekoliko iznajdljivosti in s pomočjo vaščanov so že v prvem letu svojega delovanja uspeli pridobiti ročno gasilsko brizgalno. Prevzem omenjene brizgalne je bil 17. septembra 1922 v sklopu veselice. Fotografija, ki prikazuje omenjeni dogodek, je zagotovo najbolj znana fotografija v našem gasilskem društvu. Prikazuje gasilce iz Metlike in Karlovca ter godbo. Novoustanovljeno društvo je že v naslednjem letu prvič gasilo, in sicer v sosednji Lokvici, in ostalo aktivno tudi v naslednjih letih.
V času druge svetovne vojne so v vasi ostali pretežno starejši moški, ženske in otroci. Kljub odsotnosti ključnega članstva, so ob požarih na dveh domačijah v vojnem času, večjo škodo uspele preprečiti dragomeljske ženske in mladina. Zaradi odpravljanja posledic vojne je društvo naslednjih nekaj let delovalo brez vidnejšega napredka.
Slika 2: Prevzem ročne gasilske brizgalne, 17. september 1922